Roland Garros 2018. Simona Halep, primele declarații după calificare în finală: Am luptat pentru fiecare minge. Am avut încredere că pot

439
0
DISTRIBUIȚI

Simona Halep s-a calificat pentru a treia oară în finala turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o cu scorul de 6-1, 6-4, pe spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA.

Pentru jucătoarea română, aceasta va fi a patra finală a carieră la un turneu de Grand Slam, a doua din acest an, după Australian Open. Ea îşi va păstra și primul loc în clasamentul WTA, în ierarhia ce va fi publicată luni.

Sunt foarte bucuroasă că am câștigat acest meci. Garbine este o advesară foarte bună și o mare jucătoare. Sunt bucuroasă că am reușit să fac unul din cele mai bune meciuri din carieră. Am lovit puternic și rapid. Am făcut tot ceea ce am planificat înaintea partidei. Știam că trebuie să fiu agresivă, că trebuie să joc rapid. Și a fost minunat.

La 2-4, în setul doi, nu am renunțat. Am luptat pentru fiecare minge. Am avut încredere că pot. Am avut încredere că dacă am câștigat primul set în maniera în care am făcut-o, că aveam meciul în mână.

Voi încerca, în finală, să fiu mai bună decât anul trecut și să dau tot ce pot.”, a spus Simona Halep la Eurosport.

În finala de sâmbătă, în lupta pentru primul titlu de Grand Slam din carieră, Halep o va întâlni pe învingătoarea dintre Madison Keys și Sloane Stephens.